MANTRA

Mantra je série zvuků. Je to melodie duše. Zvuk a vibrace mantry pozitivně stimuluje energii. Pokud ji recitujeme nebo zpíváme, propojujeme tělo, mysl a ducha. Mantra ve spojení s dechem, případně i fyzickým pohybem zlepšuje účinky jógy, zklidňuje mysl a vytváří pocit štěstí. Používání manter je největší benefit Kundalini jógy.

Do zpívání manter jsem zamilovaná od mojí první lekce, protože každý zvuk prociťuji v těle velmi intenzivně. Ať už je mantra součástí meditace po fyzickém cvičení nebo i jen tak během dne, vždy mi pomůže se vnitřně ztišit a naladit se na mé pravé Já.

Mantry jsou mocné prostředky, jsou klíčem k podvědomí . Působí jako afirmace, působí na nás zvuk, vibrace i dotyk jazyka o horní patro. Je to jako zasévání semínka, které pomáhá odstranit staré návykové vzorce a jako blesk pronikne do negativních myšlenek a přemění je na pozitivní. Tělo je tvořeno zvukem a vodou, existuje paměť vody... když recitujeme nebo zpíváme mantru, měníme strukturu vody ve svém těle. Vědomí můžeme změnit, změníme-li chemické složení mozkových tekutin. To vše je možné díky mantrám.

Význam základních manter kundalini jógy

(a odkazy na hudbu YouTube)

AAD GURAY NAMEH

Ád guré namé, džugád guré namé. Sat guré namé, siri guru dévé namé

Ochranitelská mantra, která odstraní mraky pochybností a otevře nás ve vedení a ochraně. Obklopuje magnetické pole ochranným světlem.

AAP SAHAEE HOA

Áp sahájí houá sačej dá sačej douá, Har, Har, Har

Tato mantra odstraňuje negativitu z našeho okolí i z nás. Je to dar, který nám umožňuje proniknout do neznáma beze strachu. Dodává ochranu a duševní rovnováhu.

ADAYS TISAY ADAYS

Ádéis tiséi adéis, Ád anýl anád anáhat, džug džug ekó véis

Tato mantra je jogínova pokorná poklona Nekonečnu. Pokud ji mistrně ovládnete, získáte veškeré vědění vesmíru. Zasvětí vás do vědění, které je součástí všeho.

ADI SHAKTI

Ádi šaktý, namó, namó - Sarab šaktý, namó, namó - Pritham bhágvatý, namó, namó - Kundalini, máta šaktý, namó, namó

Tato mantra vzývá prvotní Tvořivou sílu, sílu Matky. Pomůže nám oprostit se od nejistot, které stojí v cestě svobodnému jednání.

ANG SANG WAHE GURU

Tato srdeční mantra odstraňuje myšlenky, které nás pronásledují, je vhodná též při přejídání a v nešťastném manželství.

ARDAS BHAEE

Ardás bhají, amar dás guru - amar dás guru, ardás bhají - rám dás guru, rám dás guru - rám dás guru, sačej sahý

Tato kombinace slov se projevuje za hranicemi sféry tvořivosti a činnosti. Tato mantra zajišťuje, že o všechny potřeby je postaráno a že modlitba bude vyslyšena. Pomůže nám z obtížné situace. Budeme-li ji zpívat, mysl, tělo a duše se automaticky spojí, aniž bychom museli říci, co chceme a naše životní potřeba bude uspokojena.

BOUNTIFUL, BLISSFUL AND BEAUTIFUL

I am bountiful, blissful and beatiful. Bountiful, blissful and beautiful I am

Tato mantra je na sebeúctu a sebedůvěru.

DHAN DHAN RAM DAS GURU

Dlouhé mantry se nazývají šabdy.

Tento šabd zasahuje do sféry zázraků. Nemožné se stává možným. Je to doména srdce, Neutrální mysli, kde se všechno stává ryzím a pravým.

EK ONG KAR SAT GUR PARSAD

Ek ong kár sat gur parsád, sat gur parsád, en ong kár.

Tato mantra uvádí mysl do zpětného chodu. Má schopnost zastavit vše negativní. Je tak silná, že pozvedá Já nad dualitu a nastoluje plynutí ducha. Dává mysli takovou sílu, že odstraní všechny překážky. Její pozitivní účinky nastávají rychle a trvají dlouho. Zároveň přináši tomu, kdo ji recituje velkou intuici.

EK ONG KAR SAT NAM

Ek ong kár sat nam siri wahe guru

Tato osmidílná aštang mantra odpovídá osmi energetickým centrům těla - 7 čaker + aura. Vytváří vztah vzájemné interakce mezi vámi a univerzální tvořivou energií. Je velmi účinná v probouzení kundalini energie.

GURU GURU WAHE GURU

Guru guru wáhé guru, guru ram dás guru

Toto je mantra pokory, uvolnění, sebehojení a emoční úlevy. Znovu spojuje vnímání nekonečna s konečnem, a tím nás zachraňuje v těžké situaci a v nebezpečí.

GOBINDAY MUKANDAY

Gobindéi, mukandéi, udárei, apárei. Hariang, kariang, nirnámé, akámé.

Tato mantra může odstranit karmické bloky a chyby minulosti. Má moc vyčistit naše elektromagnetické pole a tak usnadňuje relaxaci a meditaci. Je to ochranná mantra, pomáhá čistit podvědomou mysl. Přivádí do rovnováhy mozkové hemisféry a tím dodává soucítění a trpělivost.

HAR 

Har je jedním z aspektů Boha - Tvořivé Nekonečno. Jedna z nejmocnějších manter kundalini jógy.


HAR HARAY HAREE

Har harei harí wá-hé guru

Tato mantra nás může přenést přes jakoukoliv překážku v životě.

HAR HAR MUKANDE

Har je tvořivý aspekt Nekonečna. Mukandé je Osvobozující aspekt Já. Tato mantra mění výzvy v příležitosti a odstraňuje strach.

HUMMEE HUM BRAHM HUM

Hamý ham, bram ham

My jsme my, my jsme Bůh. Tato mantra doslovně znamená, že jsme duchem Boha. Upevňuje identitu v pravé realitě.

CHATTR CHAKKR VARTI

Čatr čakr vartý, čatr čakr bhugtý, sujámghav subhang sarb dá sarv džugtý. Dukálang pranásí dajálang sarúpý, sadá ang sangý abhangang bibhutý

Tato mantra odstraňuje strach, úzkost, depresi a fóbie a přináší vítězství. Naplňuje každé naše vlákno bytí odvahou a nebojácností.

LONG TIME SUN

May the long time sun, shine upon you, all love surround you, and the pure light within you, guide your way on.

Ať věčné slunce na tebe svítí, vší láskou obklopený/á jsi a jasné světlo uvnitř tvého bytí tě na tvé cestě provází.

Závěrečná píseň při lekcích Kundalini jógy


ONG NAMO

Ong namó guru dév namó

Starodávná jogínská mantra, která umožňuje tomu, kdo ji recituje, napojit se okamžitě na svého vnitřního božského učitele. Používá se k naladění před lekcemi Kundalini jógy.

RA MA

Ra ra ra ra, ma ma ma ma, rama rama rama rama, sa ta na ma

Ra - mužská, sluneční energie, Ma - ženská, měsíční energie, Sa - zrození, Ta - život, Na - smrt, Ma - znovuzrození. Tato mantra se používá při meditacích pro komunikaci.

RA MA DA SA

Rá má dá sá sá sej sou hang

Ra - Slunce, Ma - Měsíc, Da - Země, Sa - neosobní Nekonečno, Sej = Ty, Sa sej = veškeré Nekonečno, Sou = osobní pocit splynutí a identity, Hang = Nekonečno, které vibruje a skutečné, Sou Hang = Já jsem Ty

Tato mantra je léčivou mantrou Kundaliní jógy a je naladěním Já na vesmír. Přináší rovnováhu. Těchto osm zvuků stimuluje proudění energie kundalini a vede k hojení.

SA TA NA MA

Sa - Nekonečno, Ta - Život, zrození, Na - Smrt, transformace, Ma - Znovuzrození

Tato mantra vyjadřuje pět základních zvuků Vesmíru. Používá se ke zvýšení intuice, uvedení mozkových hemisfér do rovnováhy a k vytvoření poslání u toho, kdo předtím žádné neměl. Tato mantra popisuje neustálý cyklus života a tvoření.


SA RE SA SA

Sá rei sa sa, Sá rei sa sa, Sá rei sa sa, Sá rang, 
Har rei har har, Har rei har har, Har rei har har har rang

Tato mantra je základem všech ostatních manter. Protivenství se v přítomnosti této mantry rozpouští. Dává schopnost efektivně komunikovat. Pomáhá získat moudrost minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Přinese klid a prosperitu.


WAHE GURU

Tato mantra uvádí do rovnováhy energie generujícího, uspořádavajícího a přeměňujícího principu. Spaluje karmu a balancuje facety. Je to Nekonečný učitel duše.